Prominent & Leading Wholesale Distributor from New Delhi, we offer material handling warehouse plastic pallet, heavy duty warehouse plastic pallet, transport warehouse plastic pallet and logistic warehouse plastic pallet.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 3000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Dynamic Load | 800 kg |
| Material | HDPE |
| Pallet weight | 15 kg |
| With Runners | Two Runners |
| Usage | Warehouse |
| Colour | Grey |
| Color | Grey |
| Anti Skid Feature | No |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Load cap static | 2000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Usage | Warehouse |
| Static Load | 3000 kg |
| Top deck | Perforated |
| Dynamic Load | 800 kg |
| Pallet weight | 25 kg |
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Entry type | 4 way |
| Material | HDPE |
| Top Deck Type | Perforated |
| With Runners | Three Runners |
| Colour | Blue |
| Anti Skid Feature | No |
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Usage | Racking |
| Entry Type | Four Way |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Static Load | 1000 kg |
| Dynamic Load | 500 kg |
| Top Deck Type | Closed Deck |
| With Runners | Two Runners |
| Colour | Blue |
₹ 2860 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Load cap static | 500 kg |
| Pallet type | Export light |
| Usage | Warehouse |
| Static Load | 2500 kg |
| Top deck | Perforated |
| Dynamic Load | 800 kg |
| Material | HDPE |
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Entry type | 4 way |
| Pallet weight | 12 kg |
| Top Deck Type | Perforated |
| Color | Blue |
| With Runners | Two Runners |
| Colour | Blue |
| Anti Skid Feature | No |
Yamin Malik (Manager)
Mahira Malik Enterprises
S-31/71, MK Camp, Okhla Phase-Ii W- Block
New Delhi - 110020, Delhi, India