Our range of products include heavy duty nestable plastic pallet, lightweight nestable plastic pallet, logistic nestable plastic pallet, 4 way nestable plastic pallet, recycled nestable plastic pallets and solid deck nestable plastic pallets.
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 2000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Pallet weight | 15 kg |
| Material | HDPE |
| Usage | Warehouse |
| Color | Blue |
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Pallet Type | Nestable |
| Static Load | 500 kg |
| Dynamic Load | 500 kg |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Top Deck Type | Open Deck |
| Usage | Warehouse |
| Colour | Blue |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Load cap static | 2000 kg |
| Static Load | 4 TON |
| Dynamic Load | 500 kg |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Top Deck Type | Perforated |
| Pallet weight | 25 kg |
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Pallet type | Racking |
| Material | HDPE |
| Usage | Warehouse |
| Colour | Blue |
| Color | Blue |
| With Runners | Two Runners |
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Static Load | 1500 kg |
| Dynamic Load | 250 kg |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Top Deck Type | Open Deck |
| Usage | Warehouse |
| Colour | Blue |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Pallet Type | Nestable |
| Treatment | Non Fumigation |
| Static Load | 1000 kg |
| Destination Region | Europe |
| Dynamic Load | 250 kg |
| Entry Type | Two Way |
| Pallet Size | 1100×1100 mm |
| Top Deck Type | Closed Deck |
| Load Capacity | 1000 kg |
| ISPM 15 Marked | No |
| Usage | Air Export, Road Export |
| Colour | Black |
| Reusability | One Way |
| With Runners | Two Runners |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Pallet Type | Nestable |
| Static Load | 500 kg |
| Dynamic Load | 800 kg |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Top Deck Type | Open Deck |
| Usage | Warehouse |
| Colour | Blue |
| With Runners | Two Runners |
Minimum order quantity: 100 Piece
Yamin Malik (Manager)
Mahira Malik Enterprises
S-31/71, MK Camp, Okhla Phase-Ii W- Block
New Delhi - 110020, Delhi, India