Providing you the best range of 1500kg nilkamal hand pallet truck and 2500kg nilkamal hand pallet truck with effective & timely delivery.
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1500 kg |
| Truck Type | Manual |
| Fork Length | 1150 mm |
| Power Source | Hand Operated |
| Fork Width | 520 mm |
| Usage/Application | Material Handling |
| Body Material | Powder Coated MS |
| Wheel Material | Nylon |
| Min Fork Height | 75 mm |
| Max Fork Height | 175 mm |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Color | Yellow and Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2000 kg |
| Truck Type | Hydraulic |
| Capacity | 2500 Kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Width | 520 mm |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Body Material | MS |
| Wheel Material | Nylon |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Overall Fork Width | 520 mm |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Min. Fork Height | 80 mm |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Max. Fork Height | 200 mm |
| Warranty | 6 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Yamin Malik (Manager)
Mahira Malik Enterprises
S-31/71, MK Camp, Okhla Phase-Ii W- Block
New Delhi - 110020, Delhi, India